Banka Borçları ve İcrada Zamanaşımı Süreleri Nedir?

banka borcu ve icra

Günümüzde icra müdürlüklerinin en fazla müşterileri bankalardır. Ekonomik zorluklar yüzünden banka kredilerini ödeyemeyen birçok kişi icra ve haciz işlemlerine maruz kalmakta. Eğer sizde banka borçlarınızı ödeyemediyseniz ve avukatlık ya da icralık olduysanız bu yazımız size rehber olacaktır. Ancak burada en önemli noktanın bu tür konularda sıkıntıya düştüğünüzde bir kredi danışmanlık hizmeti veya avukat uzmanlığına mutlaka başvurmalısınız.

 İcra işleminin anlamı bir sözleşmeyle ödeme günleri belirlenen alacak verecek işlemlerinin ödeme zamanlarında ödeme yapılmaması durumunda başlatılan hukuki süreci anlatmaktadır. Haciz ise, alacaklı bankanın isteği ile icra işleminin eyleme dökülmesi ve tahsilatın gerçekleştirilmesidir. Tahsilat borçlunun menkul, gayrımenkul ve malları üzerinde yapılır. Borçlarda hukuki işlem olarak zamanaşımı 10 yıldır.

Banka Borçlarında Zamanaşımı

Bankaların tüketicilere verdiği  kredi kartı, krediler, esnek hesap, ek hesap  gibi tüm hizmetler tüketici tarafından ödenmez ise yasal takip icra süreci başlatılır ve icra dosyası açılır. Banka borçlarında zamanaşımı bulunur ancak 10 yıl boyunca banka tarafından avukatları aracılığı ile hiçbir işlem yenilenmesi yapılmaması gerekir ki bu da mümkün değildir.  İcra dosyalarında yenilenen her yıl dosyanın yeni bir 10 yılını başlatmış olur kısacası ödemeden kurtulmak  söz konusu olamaz.

Varlık Yönetimine Olan Borçlar da Zamanaşımı

Bankalar bilanço düzeltme işlemi yamak zorundadır. Bu durumda alacaklı olduğu zorlu  alacaklarını Varlik yönetimi şirketlerine devredebilir. Aslında bu işlem sonrası borçlu için avantajlı bir durumdur. Banka alacakları konusunda ketumken varlık yönetim şirketleri borcu tahsil etmek için ılımlı davranır. İndirim yapabilir ve ödemelerde taksitlendirmeler de söz konusudur.

Kredi Danışmanlığı Almak Bu Tür Zor Durumlardan Sizi Kurtarır

Avukatlık ya da icralık olmuş olmanız kredi almanıza engel değildir. Yeter ki doğru bir planlama yapılarak borç kapatma kredisi ile icra ve ısrarlı avukat aramalarından kurtulabilirsiniz. Önemli olan sadece zamanınızı banka banka dolaşmak yerine uzman kişilere teslim ederek borçlarınızı yapılandırmanızdır. Bu da sizin borçlardan dolayı çekeceğiniz sıkıntıyı ortadan kaldırır ve rahat hareket etmenizi sağlar. Unutmayın zaman nakittir denir, borçlar içinde öyledir. Her kaybettiğiniz zaman dilimi sizin lehinize olur.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir