Bireysel Krediyi Erken Ödediğinizde Ne Olur?

kredi danışmanlık

Borç para almak ekstra maliyet olmadan gelmiyor. Yalnızca faiz, geri ödemek zorunda olduğunuz kredinize yüzlerce ekstra lira ekleyebilir.

Ancak, faiz yalnızca eklenen maliyet değildir. Pek çok banka, yalnızca borç para almak için ücret uygulamaktadır. Bazı kredilerde, kredinizi erken ödemekle ilgili bir ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu, şeref kürsüsünde olduğu için cezalandırılmak gibidir. İşte kişisel borcunuzu erken ödemek ve ek bir maliyetle kaçınmak istiyorsanız başınıza gelenler.

Bireysel Krediyi Erken Ödemek

Ekstra ödemeleri yapmaya başlamadan önce, kredi sözleşmenizi gözden geçirin ve ön ödeme cezası arayın. Bu, borç verenin vade bitiminden önce borcunuzu ödemeniz durumunda uygulayabileceği bir ücrettir. Borç verenler, aksi takdirde kaybedecekleri faiz maliyetlerinin bir kısmını telafi etmelerini sağlamak için bu ücrete almak isteyeceklerdir. Faiz, bankalar için büyük bir para üreticisidir. Kişisel borcunuzu erken öderseniz, bankanın fazla para kazanamadığı anlamına gelir. Türkiye’de bireysel tüketici kredilerinde erken kapatma cezası uygulanmamaktadır. Ancak yine de sözleşmenizi kontrol etmeniz önemlidir. Gözden kaçırmayın.

Erken kredi ödediğinizde ne olur?

Erken kapatma cezası kredinize, borç verene ve şartlara göre değişir. Tipik olarak, kalan kredi bakiyesinin bir yüzdesine veya ayların faiz değerine dayanmaktadır. Borcunuzu aylar veya yıllar önce ödemeyi planlıyorsanız, ceza ücretinizde ciddi bir fark olabilir. Ön ödeme cezası söz konusu olduğunda belirlenmiş bir miktar olmadığından, vade doluyken son vade tarihinden önce ödemek yerine, krediyi ödemekle ilgili maliyet farkını bilmek önemlidir. Bir kredinin ödenmesinin hesabınızı kapatacağını ve bu da kredi puanınızda geçici bir düşüşe neden olabileceğini unutmayın.

Açık ve aktif hesaplar, kredi notunuzun artmasına yardımcı olacaktır. Ücretlerden tasarruf etmenize rağmen, bir kredi puanı düşüşü, kısa vadede başka bir kredi veya kredi kartı gibi daha fazla kredi için onaylanma şansınızı etkileyebilir.

Bir ön ödeme cezasının kaldırılması

Kredinizin erken ödemenin tamamlanması için bir ücret talep edip etmediğinden emin değilseniz, kredi koşullarınızı gözden geçirin ve bankanız ile konuşun. Bankanız ücreti uygularsa, kredi koşullarınızı kaldırılması için pazarlık yapıp yapamayacağınıza bakın. Yapamazsanız, deneyebileceğiniz birkaç şey daha var:

Yeniden finansman: Kredinizi mevcut banka ile yeniden finanse etmeyi deneyin. Eğer işe yaramazsa, en iyi faiz oranını ve şartları bulmak için diğer bankalar aracılığıyla yeniden finansmanı araştırın.

Yine de erken ödeme: Bu, geri ödeme yolculuğunuzda nerede olduğunuza bağlıdır. Erken kapatma cezası, ilgilendiğiniz borcun altında kalıyorsa, isabet almaya değebilir.

Normal ödeme yapmaya devam edin: Erken kapatma cezanız, ilgilendiğiniz borcun aynısı veya daha fazlaysa, değişiklik yapmaktan kaçınmak isteyebilirsiniz.

Erken kapatma cezaları kredi türüne, bankalara ve kredi şartlarınıza göre değiştiğinden, durumunuzu değerlendirmeniz gerekir. Ancak gelecekte kişisel kredileri almadan önce, bankaların uyguladıkları ücretleri araştırın.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir