Esnaf Kredisi

Esnaf Kredisi KOBİ olarak adlandırılan küçük ve orta büyüklükteki İşletmeler ve vergi levhası olan esnaflara kredi verilebilmektedir.

Esnaf Kimdir?

Küçük çapta ticaretle ya da el zanaatlarından biriyle uğraşan kimselere verilen ortak ad olarak açıklanan esnaf, vikipedia’ da  esnaf, kelime anlamı olarak sınıflar anlamına gelir. Kimseye bağlı olmadan çalışan, yaptığı iş sermayeden çok kol ve beden gücüne dayanan girişimcileri tanımlamak için kullanılmaktadır. Küçük ticarethane sahipleri ve Zanaatkâr esnaf olarak anılır. Esnaf ile taciri ayırmada temel olarak sermeye yoğunluğu göz önünde bulundurulur.

KOBİ’nin tanımında ise 250 çalışandan az yıllık istihdam sağlayan, mali bilançosu ya da net satış hasılatından biri 40 milyon TL’nin altında olan işletmelere KOBİ denmektedir. Bu tanımlar devlet destekli esnaf kredilerinden yararlanmak açısından önem taşıyan unsurlardır..

Esnaflara Kredi Verilme Şartları Nelerdir?

 • Şirket sahiplerinin ve şirketin banka ilişkilerine bakılmaktadır.  
 • KOBİ’lerin bankaya bildirdiği tüm mali bilgiler yasal olarak belgelendirmek gerekmektedir.
 • Şirket yetkilisinin noterden onaylı yetki belgesi
 • Şirketin yıllık bilançosunun genel anlamda iyi olup olmadığına bakılır.
 • KOBİ’nin vergi borçları yüzünden e-haciz başlatılmamış olmalı,
 • Esnaf kredisi için ipotek verilmesi düşünülüyorsa eş rıza belgesi

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Şahıs şirketleri, Tüzel Kişiler ve Kefillerinden Alınacak Başvuru Evrakları:

 • Ortaklara ve kefillere ait nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • İmza sirküleri,
 • Varsa oda kayıt belgesi,
 • Kuruluş ve son gazete olmak üzere Ticaret Sicil Gazetesi ,
 • Vergi levhası,
 • Son 2 yıla ait bilanço ve gelir tablosu,
 • Varsa ortaklara ve şirkete ait mal varlığı dökümü (tapu fotokopileri vb.),
 • Nüfus Cüzdan fotokopileri

Esnaf Kredisi Vade ve Tutarı Nasıl Belirlenir?

İşletmeler için verilecek kredi limiti tanımlama süreci, tüm evrakların tamamlanması ve bilgilerin teyit edilmesi ile tamamlanır. İşletmenin incelemesi ise,  işletme sahibinin kredi notu tüm kredilerde olduğu gibi esnaf kredilerinde de değerlendirmeye alınır.   Banka işletmeyi değerlendirir ve kredi limitini ve vadesi belirlenir. Bu değerlendirme süreci bankadan bankaya hatta banka şubesinden şubeye değişiklik göstermektedir. Ayrıca küçük kredi taleplerinde işletmeniz için ihtiyaç kredisi de kullanabilirsiniz. Bankaların 10 bin TL 60 ay vade için güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ise aşağıdaki gibidir:

ING İhtiyaç Kredisi Başvurusu 10.000 TL

Toplam Maliyet: 17.683 TL

Faiz Oranı:  % 1,74

Aylık Taksit:  294 TL

CEPTETEB İhtiyaç Kredisi Başvurusu 10.000 TL

Toplam Maliyet: 17.885 TL

Faiz Oranı:% 1,79

Aylık Taksit: 298 TL

Akbank İhtiyaç Kredisi Başvurusu 10.000 TL

Toplam Maliyet: 19.499 TL

Faiz Oranı % 2,09

Aylık Taksit 324 TL

Esnaflar İhtiyaç veya Konut Kredisi Çekebilir mi?

İhtiyaç kredisi ya da konut kredisi, bireysel kredi türüne girer. Bu yüzden esnaflar bu kredi türünü şirket üzerinden kullanamaz. Ancak şirket gelirlerini göstererek bireysel olarak konut veya ihtiyaç kredisi kullanabilirler.

Esnafların Kredi Notu Var mı?

Kredi almak esnafken de zordur. Esnaflar da hem kurumsal olarak hem de bireysel olarak değerlendirilmektedir. İşletme sahibi olan kişinin, kurumsal kredi notu olduğu gibi bireysel kredi notu da bankalar açısından değerlendirilmede tutulur.    

İşletme Sahibinin Kredi Notu Önemli mi?

Kredi notu artık hayatımızın her evresini etkilemektedir. Ticari olarak da esnafları çift taraflı etkiler. Yapılan KOBİ Kredi başvurularında sadece kurumsal olarak değil aynı zamanda bireysel olarak da değerlendirilirsiniz. Bu değerlendirmeler sonucunda belirlenen işletmenize limit tanımlanır ve vadeler işletme sahibine belirlenerek kredi kullandırılır.