Geri Ödemesiz Kredi

Geri ödemesiz kredi ne demektir? Hibe kredi veya bedava kredi diyebilir miyiz? Gibi birçok soru ilk başta akla gelebilir.  Ancak birçok işletme sahibi, çiftçi geri ödemesiz kredi şartlarını nasıl sağlayacağını veya geri ödemesiz kredilere nasıl ulaşabileceğini bilmiyor. Geri ödemesiz krediler farklı bir kredi türüdür. Devletin özellikle Avrupa Birliği Fonları üzerinden bu fonların Türkiye’de uygulanabilir olduğunun gösterilmesi gerekmektedir. Kısacası bu kredi tiplerini incelendiğinde birkaç farklı ana başlıkta olduğunu görebilirsiniz. Geri ödemesiz kredi almak isteyen kişiler girişimciler, bazı iş kollarında faaliyet gösteren kişiler ilk yapması gereken ayrıntı il ve ilçesinde gerçekleştirilen  yerel hibe fonlarını kontrol etmelidir. Özellikle Avrupa Birliği Fonları ile geri ödemesiz bir krediye ulaşmak için çok iyi bir ön çalışma ve projelendirme gerekmektedir.  

Yerel Fonlar nelerdir? Yerel Hibeyi nereleri verir?

Siz, bir ürünü araştırma/geliştirme aşamasındaysanız, TÜBİTAK hiçbir sektör ayırmaksızın yenilik yapan bütün firmaları uzun yıllardır desteklemektedir. Ülkemizde büyüyen birçok marka TÜBİTAK fonları sayesinde aşama kaydederek bugünkü haline gelmiştir. Daha önceleri TÜBİTAK fonunun etkin kullanıldığı bilinse de 2007 yılında özellikle KOBİ’lerin bu fonu kullanmadıklarını gören yetkililer fon kullanım kriterlerinin değiştirilmesine karar vermişlerdir. 2008 yılından itibaren uygulanan fon kriter değişikliği ile 250 kişiden az çalışanı olan ve yıllık cirosunun 25 Milyon TL’nin altındaki KOBİ’lere verilmesi kararlaştırılmıştır.

Tübitak Fonları ’nı Mutlaka Takip Edin

Kobi AR-GE Başlangıç Destek Programı ile yeni bir ürünün geliştirilmesi, ürün kalitesinin veya standartlarının yükseltilmesi veya maliyetlerinin düşürülmesine ilişkin bir çalışma yapıldığı ayrı kullanılacak fondur. Yine TÜBİTAK tarafından verilmektedir. Yıllık 400.000 TL üst sınır ve 18 ay haddelendiriliyor. AR-GE için yapılan harcamaların %75’i geri ödemesiz olacak şekilde desteklenir.

Geri ödemesiz kredi ifadesinin aslında tanımı bile güzel. Alıp, yatırımınıza işinize hiç beklemediğiniz bir el tarafından yardım edilecek ve bu büyük yardım sizin tarafınızdan geri ödenmeyecek anlamı taşıyan geri ödemesiz krediler sadece sıkı bir araştırma, takip ve istikrarlı bir çalışma gerektiriyor. Eğer siz de geri ödemesiz kredilerden kullanmak istiyorsanız özellikle Tübitak mercek altına alınmalı…

Tarımsal amaçlı verilen bir diğer hibe de Tarım Bakanlığı Kırsal Kalkınma adı altında verilen desteklerdir. Yılda bir veya iki defa verilmektedir. Tarımsal ve Hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi, ambalajlanması veya depolanması üzerine verilebildiği gibi çiftçilerin desteklenmesi amaçlı makine ve ekipman desteği olacak şekilde de verilmektedir.

Devletimizden Zaman Kazandıran Geri Ödemesiz Krediler

Aslında bu kredileri de incelemeye başladığınızda kredilerde kullanılan “geri ödemesiz” sözcüklerini iki farklı şekilde kullanıldığını görüyorsunuz. Birincisi tamamen alınan finansman desteğinin hiçbir şekilde geri ödenmemesi, bir diğeri de geri ödemesiz belirli bir sürenin kullandırılarak fonlardan yararlandırılmasıdır. Bu ayrıntıyı iyi takip etmek gerekir.

Kredi Garanti Fonu (KGF), 2019 Mayıs ayında yeni bir kredi paketi projesi açıkladı. KOBİ’lere, 500 bin liraya kadar destek kredisi  kullandırılması planlanmış durumda…. Kredi Garanti Fonu , “Avrupa Yatırım Fonu’nun sağladığı hibe fon ile hayata bulan COSME adı verilen KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği programı sayesinde kısa sürede önemli bir kredi hacmine ulaşıldı. Hem bankacılık sektöründen hem de reel sektörden projenin devam etmesi taleplerini değerlendirdi ve devam kararı verildi ” denildi.

14 Bankadan Başvuru Yapılabilecek

Kredi Garanti Fonu yetkililerinin yaptığı açıklamada KGF Destek Kredisi’nden yararlanabilmek için, Garanti Bankası BBVA, Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Akbank, Türk Ekonomi Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Halkbank, QNB Finansbank, Alternatif Bank, VakıfBank, Denizbank, Yapı ve Kredi Bankası, Şekerbank, Ziraat Katılım Bankası’na başvuruda bulunulabileceği bilgisi verildi.