Hazır Kredi Şartlarını Karşılıyor Muyum?

hazır kredi nedir

Hazır kredi nedir? Acil durumlar hiç hesaplanmayan zaman dilimlerinde karşımıza çıkar. Aniden çıkabilen bir sağlık sorunu, acilen gidilebilecek bir seyahat ya da bir ev taşınması yaşayabilirsiniz. Bu da sizi para anlamında sıkıntıya sokabilir. İşte böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda hazır bir paranız yoksa hazır bir krediden yararlanabilirsiniz. Bu tür durumlar için bankalar kredi adı altında bir banka ürünü sunarlar. Bu sizin gelir ve ödeme alışkanlıklarınıza göre tanımlanan bir kredi türüdür.  Hazır bir kredi limiti veya kredi limitinin aşılması,

Hazır Kredi Nasıl Bir Kredidir?

Kredi, bankanın hesap sahibine ödemeleri ve kredi alışkanlıkları üzerinden belirlediği bankada bulunan parasından daha fazla nakit para kullandırdığı bir kredi limitidir. Limitlidir ve ödemeleri geciktiğinde yüksek faiz oranları uygulanır.  

Hazır Kredi’nin Genel Özellikleri

Bankadan bankaya değişiklik gösteren kredi limiti nasıl belirlenir? Öncelikle ona bir bakalım.

  •  Bankadaki nakit para, fon,hisse senedi gibi varlıklarınız
  • Kredi ödeme alışkanlıklarınız (Daha önce kullandığınız konut kredisi, bireysel kredi, taşıt kredisi gibi kredilerinizdeki gecikme varsa onlar değerlendirilir)
  •  Mal varlığınız karşılığı ipotekler (Konut kredisi kullandıysanız eviniz banka tarafından borç ödenene kadar ipotek altındadır. Burada da konut kredisi ödemeleriniz önemlidir)

Bankaların Hazır Kredi Kullanım Koşulları

Bankaların Hazır Kredi kullanımları, kısa dönem kredilerdendir. Bireysel ihtiyaç kredileri gibi uzun vadeli ödeme seçenekleri kullanılmaz. Onun yerine 3 ay, 6 ay bazı bankalarda 1 yıla yayılan ödemeler yapılabilir. Ancak faizleri yüksek olan kredilerin mutlaka kredi faiz oranlarını kontrol edilerek kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Kredi limitinizi kullanılmadığınız zaman diliminde de hiçbir ödeme yapmazsınız. Onaylanmış kredinizi anında kullanır ve belge imzalamazsınız. Kullandığınız kadarını hemen kapattığınız zaman kredi limitiniz tekrarlanır ve istemeniz durumunda kredi limitiniz yükseltilebilir. Kullandığınız kredinin tamamını kapatmak size bir sonraki kredi kullanımınızda avantaj yaratır.Kredi limitinizi arttırmak bir anlamda sizin elinizdedir. Düzenli ödemeler sizin için yükselmiş yeni bir kredi limiti demektir.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir