Hibe Kredi Nedir? Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Birçok sektörün bir arada olduğu ülkemizde devletimizde sektörlerin gelişmesi açısından hibe imkanları sağlamaktadır. Devletimizin sağladığı hibe kredi olanakları nedir ? sorusunu hemen hemen her işletme sahibi araştırmaktadır. Devletimiz başta büyükbaş, küçükbaş veya kümes hayvancılığı yetiştirenlere sağladığı  hibe kredilerinin yanı sıra yeni kapılar açmak üzere işletme açacak yeni girişimcileri de unutmuyor.  Devletimiz yukarda belirttiğimiz sektörlerde olan Kobilerin yanı sıra çiftçiler ve girişimcilere hibe krediler vererek desteklemeye devam ediyor..

Hibe Kredi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hibe kelimesinin anlamı, herhangi bir taşınır ya da taşınmaz mülk, mal ya da para gibi hiçbir beklenti olmadan verilmesine denmektedir.  Türkiye’de vatandaşlarımıza hibe imkanlarını sunan kurumlar devletin resmi kurumlarıdır.  Bu kurumlar ise şöyle;

  • TKDK
  • KOSGEB
  • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gelmektedir.

Bu resmi kuruluşların hibe kredilerinden yararlanabilmeleri  için belirli şartları da yerine de getirmesi gerekiyor. İster yeni girişimci olarak hibe krediden yararlan, ister işletmenizi büyütmek üzere yola çıkmış olun hangi kuruma başvuracağınıza karar vermeniz gerekebilir. Borç kapatma kredisi için yazımızı okuyabilirsiniz. Örneğin hayvancılık alanında yapılacak hibe kredisi başvurunuz gerekmektedir.

Hibe Başvurularında Şartlar Nedir ?

Hibe Kredilerinde gerekli olan belgeler de kuruma göre değişiklik göstermektedir. Gerekli olan belgeler gibi başvuru şartları da yine kuruma göre değişir. Bu şartlar kurumlara göre de olsa kimi zaman formalite kimi zaman da ağır şartlardan oluşabilir.

Yeni Bir İşletmeye Ne Dersiniz? 

KOSGEB üzerinden hibe alabilmeniz için mutlaka bir girişimcilik sertifikanız olması gerekmektedir. Bu sertifikaya sahip olabilmek de oldukça kolaydır. Sertifika, 60 saatlik ücretsiz bir eğitim sonrasında  alınabilmektedir. Bu eğitim, hemen hemen tüm Türkiye’de  tüm il ve ilçelerinde açılmaktadır. Eğer yaşınız 18’den büyük ise bir işletme hayali kuruyorsanız bunu devlet hibe kredileri ile gerçekleştirebilirsiniz

Kırsal Alanda Yatırım Yapılır Mı?

Hibe kredilerini vermek üzere karar verme mercilerinden biri olan TKDK kırsal alanda yatırım yapacaklar için de hibe imkanı sunmaktadır. % 70’e varan bu imkanlardan ister yeni başlayan bir çiftçi olun ister iseniz işletmenizi büyütmek ya da modernize etmek isteyen bir vatandaş olun yararlanabilirsiniz. Ama bunun için ilk şart ÇKS belgenizin olması ve birim tarafından mutlaka destek verilen iller içerisinde yatırım yapmanız gerekmektedir. TKDK’nın  Türkiye  genelinde öncelikli destek sağladığı iller belirlenmiştir. Belirlenen iller içerisinde yaşıyor iseniz,

  • Kırsal turizm yatırımları
  • Balık üretimi
  • Arıcılık faaliyetleri
  • Mantarcılık alanına yapılan yatırımlar
  • Bitki Örtüsüne Yönelik Yatırımlar yapmak istiyorsanız bu hibe kredilerden yararlanabilirsiniz.

IPARD/2 Hibe programı olarak adlandırılan krediler 2020 yılını kadar girişimcilere ve çiftçilere sağlanması planlanıyor.  Bu programlarda gözden kaçırılmaması gereken nokta Devletimizin bu Hibe programlarını birçok basın yayın organında çağrı ilanları ile halka duyuruyor olmasıdır. Bu ilanların takip edilmesi ve süreçlerinin istenilen zaman dilimlerinde tamamlanarak hayata geçirilmesi çok şey kazandıracaktır.

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı teşvikleri

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, her yıl belli oranlarda çiftçilerimizin alım gücüne bağlı olarak yaptığı hibe imkanlarının yanı sıra, seracılık ve organik tarımı da teşvik etmek adına hibe imkanları sunmaktadır.  Fındık üreticilerinden, çay üreticilerine, organik domates yetiştiriciliğinden gezen tavuk yetiştiriciliğine kadar birçok çiftçi hibe desteğinden yararlanabilmektedir. Bakanlık bitkisel hibe teşviklerini dekar  olarak yaparken, hayvancılıkta kelle tabir edilen küçükbaş ya da büyükbaş  hayvan sayısı ile hibe kredi kullandırmaktadır. ÇKS belgesi sahibi çiftçiler, Tarım İl ve ilçe müdürlüklerinden hibe krediler hakkında bilgi alabilir, şartları sağlaması halinde hibe kredilerden yararlanabilmektedir.