KOBİ Kredileri | KOBİ kredisi faiz oranları

Kobi kredisi nedir? Kobi kredisi nasıl alınır? Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere büyümelerini sağlamak adına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın oluşturduğu KOSGEB devlet eliyle finansal desteğin yapılmasını sağlayan bir kuruluştur.  Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın KOBİ’ler ile ilgili yapılan açıklamada 2019 yılında 25 Milyar TL’lik  destek açıklaması sonrası hangi bankalar hangi şartlarda Kobi Kredisi  veriyor?  Şartları neler? Sorularının cevaplarını krediuzmanlari.com olarak sizler için derledik.  

KOBİ Kredisi Nedir?

KOBİ kredisi, işletme sermayesini desteklemek amacıyla verilen bir kredidir. KOBİ kredileri kapsamında verilen destekte sağlanan finansman tamamen işletme giderlerine kullanılması zorunludur. Kobi kredisi ile bireysel harcama yapılamaz.  KOBİ’ler de kullanılan krediler genellikle; iş yeri yenileme, mal alımı, taşınma, demirbaş alımı, ihaleye katılma, lojistik ağ oluşturma, büyüme gibi esnaflara kullandırılan kredilerdir.

KOBİ kredileri 2’ye ayrılır:

  • Gayrı nakdi krediler ve Nakdi krediler

Teminat Mektupları Gayri nakdi KOBİ kredilerine birer örnektir.  Türk Lirası ya da istenilen döviz cinsi üzerinden hazırlanır. Esnafların, bayilik başvurusu başta olmak üzere yüklü mal alımı ya da ihaleye katılmak üzere yaptıkları başvurular desteklenmektedir.  

Nakdi KOBİ kredisi ise, isminden de anlaşıldığı gibi kısa vadede sıcak para ihtiyacını gidermek adına nakit verilen kredidir.  Nakdi Kobi Kredileri eşit taksitle ödenen bir kredi türüdür ve orta vadede hesaplanan kazanca göre ödeme planı oluşturulması ile küçük ölçekli işletmelerin gözdesidir.  Kredili mevduat hesabı ise personel maaş ödemeleri gibi birkaç günlük  sıcak para ihtiyacını gideren bir kredidir.

KOBİ Kredisi Faiz Oranları

Bankalar                                               Kredi min.– Max.             Kredi Vadesi       Kredi Faiz oranı  

ING KOBİ Kredisi                              3.000 TL – 100.000 TL        6 – 36 Ay               %1.92   

Akbank KOBİ Kredisi                       10.000 TL – 50.000 TL        1 – 60 Ay               %2.95   

Denizbank KOBİ Kredisi                 1.000 TL – 1.000.000 TL   1 – 60 Ay               %3.75   

Fibabanka KOBİ Kredisi                  1.000 TL – 130.000 TL        3 – 24 Ay               %2.25   

Garanti BBVA KOBİ Kredisi           1.000 TL – 100.000 TL        1 – 36 Ay               %2.05 – %2.15   

İş Bankası KOBİ Kredisi                   1.000 TL – 150.000 TL        1 – 36 Ay               %2.45   

Vakıfbank KOBİ Kredisi                  1.000 TL – 100.000 TL        1 – 36 Ay               %1.83   

Yapı Kredi KOBİ Kredisi                  1.000 TL – 1.000.000 TL    3 – 60 Ay               %2.25   

KOBİ Kredisi Teminatı Ve Ödeyememe Durumu

KOBİ’ler kredi kullanabilmek adına teminat göstermek zorundadırlar. Teminatın ne olması gerektiğine ise kullanılacak olan kredi türü ve kullanma amacına göre değişiklik göstermektedir. Bu kullanılacak bankanın şartlarına göre de değişkenlik gösterebilir. Eğer bir ekipman alınmak üzere kredi kullanılıyorsa mal veya makineye uygulanacak ipotek, senet ya da çek de teminat kabul edilebilir. Yüksek  meblağlı kredilerde ise arsa/tarla/konut gibi mülk ipoteği istenebilir.

Küçük ölçekli işletmeler kredi ödemelerinde sorun yaşarlarsa bankalar genellikle yeni bir ödeme planı hazırlayabildikleri gibi teminatı devreye de sokabilirler. Bu da hukuki işlem demektir. KOBİ kredileri geri ödenmediğinde küçük ölçekli işletme ve bankalar uzlaşma yolunu seçerler.  

Kimler KOBİ Devlet Destek Kredisi Kullanabilir?

Devletten alınan KOBİ destek kredisi için aranılan ilk şart 60 saatlik Girişimcilik Eğitimi’ne katılarak başarıyla geçip Sertifika almaya hak kazanması gerekmektedir. KOSGEB tarafından verilen krediler için alınacak bu eğitimde birçok ayrıntı işletme sahiplerine detaylı olarak anlatılır. İş Planlamasından Proje hazırlamaya kadar birçok konuda eğitim verilmektedir.  Bu eğitim sonrasında başarıya ulaşan sertifikalı işletmeciler bu krediye başvuru yapma hakkına sahip olurlar. 18 yaşından büyük olan her Türk vatandaşı, en az 1 senelik işletme sahibiyse, kredi notu yüksekse Kobi destek kredisinden rahatlıkla başvurabilir.

KOBİ Destek Kredisi Başvuru Adımları

  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılmak
  • Eğitim başarıyla tamamlanması ve Girişimcilik Sertifikası’ nın alınması
  • KOSGEB’e Girişimcilik Sertifikası ile giderek başvuru formu doldurulur ve iş planı projesi teslim edilmesi
  • KOSGEB Kurulu iş projenizi değerlendirir ve sonucu açıklar.
  • Olumlu yanıt ile KOSGEB veri tabanına kayıt olunur ve finansman yetkili bir banka aracılığıyla girişimciye ulaştırılır.