Konut Kredisi Erken Kapatılırsa Cezası Var mı?

Konut Kredisi Çekmek İsteyenlere

Bir konut kredisi erken ödenip ödenmeyeceğine karar verirken, bir ev sahibinin borçla ilgili hislerini, para başka bir yerde kullanılırsa daha yüksek bir getiri oranı sağlayıp sağlamayacağını, ipotek faiziyle ilgili vergi tasarruflarını, gelecek planları ve borç yükü düşünülmelidir. Dezavantajları varsa konut kredisi borcunu öderken bir ipotek sahibinin yapması gereken finansal işlemlerden kaynaklanabilir. Ödenmesi tipik olarak anapara miktarına eşit bir nakit harcaması gerektirir. Türkiye’de konut kredisi erken kapatma cezası uygulaması olduğunu da unutmamak gerekir. Bir konut kredisi ödemek için maddi imkanlarınız varsa, aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

Borç hakkındaki hisleriniz – Bazı ev sahipleri, özgür ve net bir eve sahip olmakla gelen güvenlik hissine ihtiyaç duyar. Bu sizi tarif ediyorsa, konut kredisinin boyutunu ödemek veya düşürmek sizin yararınıza olabilir. Yerel emlak pazarınızdaki koşullar düşerse, sahip olduğunuzdan daha fazlasını satın alma şansınız daha az olur.

Emekliliğe kadar zaman çizelgeniz – Konut krediniz göreceli olarak küçükse, eskiden emeklilik veya diğer uzun vadeli hedefler için konut kredisi ödemelerinde kullanılan parayı harcayabilirsiniz. Emekliliğe kadar zaman çizelgeniz bu kararı verirken bir faktör olabilir. Emekli olmaya 10 yıl veya daha fazla bir süre kalmışsa, konut kredisi için ideal bir zamandasınız demektir. Daha erken emekli olmayı planlıyorsanız, ipoteği olmadan emekliliğe girmek daha sonraki yıllarınızda size daha fazla esneklik sağlayabilir. Bu konuda google‘da ufak bir araştırma ile daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Vergi tasarrufunuzKonut kredisi faizi tipik olarak vergiden düşülebilir. Bir konut kredisi ilk yıllarında, faiz ödemelerinin en yüksek olduğu yerlerde, birçok ev sahibi önemli bir indirimden yararlanır.

Gelecekteki planlarınız – Gelecek birkaç yıl içinde satmayı planlıyorsanız, bir evi doğrudan sahip olmak bir avantaj olabilir.

Genel borç yükünüzKredi kartı bakiyeleri veya bireysel ihtiyaç kredisi gibi başka borç türlerini taşıyorsanız, konut kredinizi azaltmadan veya elemeden önce diğer borçları ödemekten faydalanıp faydalanmayacağınızı düşünün.

Bir konut kredisi geri ödeme potansiyeli söz konusu olduğunda, herkes için “doğru” bir cevap yoktur. Borç hislerinizi, uzun vadeli hedeflerle ilgili zaman çizelgenizi, vergi tasarrufunuzu ve ilginizi çeken bir karar vermeden önce diğer faktörleri göz önünde bulundurun.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir