Konut Kredisi

Konut kredisi nedir? Ev satın almak, bu dönemde yapabileceğiniz en büyük satın almadır. Konut kredinizi düzenlemeden önce, ödünç alabileceğiniz parayı bildiğinizden emin olun. Konut kredisinin hangi bankadan daha uygun alınacağı, farklı türleri ve işlemin nasıl yürüdüğünü öğrenin.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalar ev sahibi olmanız için size borç verirler karşılığında da yeni aldığınız evinize ipotek koyarlar. Bir ipotek mülk veya arsa almak için alınan bir kredidir. Bankaların verdiği konut kredisi 5-30 yıl arasında değişmektedir. Ancak bu süre aldığınız bankaya göre daha kısa veya daha uzun olabilir. Kredi, ödediğiniz kadar evinizin değerine karşı ‘teminat’ altındadır. Geri ödemelerinizi yapamazsanız, borç veren bankanız evinizi geri alabilir ve satabilir, böylece kendi paralarını geri alabilirler.

Konut Kredisi’nde Neleri Karşılayabileceğinizi İyi Hesaplamak Gerekir

Bir ev almaya karar verdiğinizde ne kadarını karşılayabileceğinizi bulmak için iyi hesap yapmak işlerinizi kolaylaştırır. Bankadan alacağınız konut kredisinin geri ödemelerini sürdürmek için mücadele edeceğinizi düşünüyorsanız, kendinizi zora sokmayın. Ayrıca, ev faturaları, belediye vergisi, sigorta ve bakım gibi bir eve sahip olmanın diğer maliyetlerini düşünün. Bankalar, gelirinizle ve belirli harcamalarınızla ve herhangi bir borcunuz varsa ispatını görmek isteyecektir. Hane halkı faturaları, çocuk bakımı ve kişisel harcamalar hakkında bilgi isteyebilirler. Bankalar, faiz oranları yükselirse geri ödemeleri devam ettireceğinizin kanıtını isterler. Ödeyemeyeceğinizi düşünürlerse size konut kredisi  vermeyi reddedebilirler.

Banka Neden İpotek İle Kredi Verir?

Bir konut sahibi olabilmek için yeterli paranız yok ise kredi için doğrudan bir bankadan veya inşaat firmalarından, ürün yelpazesinden seçim yaparak başvurabilirsiniz. Ayrıca, piyasadaki farklı kredileri karşılaştırabilen bir emlak komisyoncusu veya banka konut kredisi konusunda finansal danışman da kullanabilirsiniz. Genel olarak finansal konularda ve özellikle krediler konusunda tecrübeli değilseniz, tavsiye almak neredeyse kesinlikle en iyisi olacaktır. Tavsiye almadan kredi seçmek bazen mümkündür. Ancak şu soruları kafanızda iyice netleştirmeniz iyi olacaktır:

  • Ne tür bir kredi istiyorsunuz?
  • Tam olarak hangi mülkü satın almak istiyorsunuz?
  • Ne kadar borç almak istiyorsunuz?
  • Bu borcu ne kadar süre içerisinde ödeyebileceğinizi düşünüyorsunuz?
  • Ödünç almak istediğiniz kredinin faiz türü ve oranı hakkında bilginiz var mı?

Krediler için karşılaştırma web siteleri hepinize aynı sonuçları vermez, bu nedenle karar vermeden önce birden fazla site kullandığınızdan emin olun. Bir satın alma yapmadan veya tedarikçi değiştirmeden önce ihtiyacınız olan ürün ve özelliklerle ilgili biraz araştırma yapmanız da önemlidir.

Konut Kredisi Başvurusu

Bir konut kredisi başvurusu genellikle iki aşamalı bir süreçtir. İlk aşama, genellikle, ne kadarını ödeyebileceğinize ve hangi tür krediye ihtiyaç duyacağınıza karar vermenize yardımcı olacak temel bir gerçeği içerir. İkinci aşamada kredi bankanın daha ayrıntılı bir karşılana bilirlik kontrolü yapması ve daha önce talep etmemiş olmaları halinde gelirin kanıtı olduğu yerdir.

Aşama 1

Genel olarak, banka, ne tür bir kredi istediğinizi ve ne kadar süre için istediğinize karar vermeniz için size bir dizi soru soracaktır. Ayrıca, finansal durumunuzla ilgili çok fazla ayrıntıya girmeden çalışmaya çalışacaklardır. Bu genellikle, bir bankanın size kredi vermeye ne kadar hazır olabileceğinin bir göstergesi olarak kullanılır. Ayrıca size ürün, hizmetleri ve varsa ücret veya masraflar hakkında önemli bilgiler vermelidirler.

 Aşama 2

Bu genellikle konut kredi uygulamanıza başladığınız yerdir. Banka, gelirinizle ve belirli harcamalarınızla ve finansmanınızın “stres testleriyle” kanıt sağlamanız gereken tam bir “gerçek bulma” ve ayrıntılı bir ekonomik değerlendirmesine başlayacaktır. Bu, mali durumunuz ve geleceğiniz hakkında ayrıntılı bir sorgulama içerebilir. Ayrıca, gelecekte faiz oranlarının artması durumunda geri ödemeleriniz üzerindeki etkisini değerlendireceklerdir. Başvurunuz kabul edildiyse, banka size “bağlayıcı bir teklif” ve ipoteğinizin koşullarını açıklayan bir kredi ödeme belgesi sağlayacaktır. Bu, en az 3-5 günlük bir “yansıma süresi” ile birlikte gelir ve bu, size borç verenin teklifini kabul etmenin sonuçlarını karşılaştırma ve değerlendirme yapma fırsatı sunar. Örneğin, sağladığınız bilgilerin yanlış olduğu tespit edilirse banka konut kredisi vermek istemeyebilir.

Konut Kredisi Alırken Önemli Ayrıntılar

Bir ev almaya karar verdiğinizde, kredi kullanacaksanız,

  • Mevduat boyutunuz önemli
  • Bir mülk satın alırken, belirli bir meblağı sizin karşılamanız gerekecektir. Bu, satın aldığınız mülkün maliyetine giden bir paradır. Daha az kredi almanızı sağlar.
  • Ne kadar para yatırırsanız, faiz oranınız o kadar düşük olabilir.

Örneğin, 100.000 liralık bir mülkün üzerindeki 20.000 liralık bir peşinat ile, 80.000 TL. kredi kullanmak üzere bankalardan uygun teklif alabilirsiniz. Peşinatınız ne kadar yüksek olursa aylık ödenecek taksitleriniz ve faiz oranınız o kadar düşük olur. Bunun nedeni, bankanın daha küçük bir krediyle daha az risk almasıdır. Eğer konut kredisi almayı planlıyorsanız bunun için bir mülkün yüzde 40’ını peşin olarak ödemeyi düşünmelisiniz.  Uygun kredilere bu şekilde daha rahat ulaşabilirsiniz.