Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Krediuzmanlari.com olarak kredi başvurusu sürecinde size adım adım rehberlik etmek için buradayız. Büyük bir masraf için para ödemeniz gereken ancak tasarruflarınızda para bulunmadığı zamanlar vardır. Kişisel bir kredi, arabanızı tamir etmekten düğününüzü finanse etmeye kadar her şeyle başa çıkmanıza yardımcı olabilir ve sayfamız kişisel bir kredi için başvuru sürecinde size rehberlik eder.

Kredi Başvurusu nedir?

Çoğu bireysel kredi başvurusu oldukça basittir, ancak süreci basit ve hızlı hale getirmek için gerekli tüm bilgilere yakın bir yerde olmanız gerekir. İşte bankaların ve finans kuruluşlarının  çoğu için gerekenleri sizler için derledik.

Kredi Başvurusu için gerekenler:

  • Kredi Notu: Değişir, ancak en düşük ortalama puan 640’dır.
  • Düzenli gelir sahibi olmak
  • Kredi Geçmişi: Kalifiye olmak için genellikle birkaç yıllık bir kredi geçmişine ihtiyacınız olacak.
  • Borç / gelir oranı: Bankaların ve finans kuruluşlarının çoğu,% 45 borç-gelir oranını tercih eder. Bu orana konut kredileri dahil edilmez.

Kredi başvurusu uygunluk kriterleri:

  • Siz bir Türk vatandaşı ya da Türkiye’de  daimi ikamet etme şartını yerine getirilmesi
  • 18 yaşından büyük olmanız
  • Etkin bir banka hesabınızın olması
  • Düzenli bir gelir kaynağınızın olması

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler:

Kişisel detaylar. Adınız, doğum tarihiniz, Sosyal Güvenlik numaranız ve TC kimlik numaranız veya ehliyet numaranız.

İletişim detayları. Adresiniz, telefon numaranız ve e-posta adresiniz.

İşverenin adı, adresi ve çalıştığınız süre.

Banka hesabı bilgileri.

Kredi Başvurusu Yapmadan Önce

Kredi işlemine başlamadan önce, ne tür bir krediye ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Bireysel ihtiyaç kredileri genellikle teminatsızdır, yani kredinizi eviniz veya aracınız gibi bir varlık yerine bir gösterge olarak kullanırlar. Daha büyük bir krediye veya açık bir kredi kaynağına ihtiyacınız varsa, diğer finansman seçeneklerini göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.

Ne Kadar Paraya İhtiyacınız Olduğuna Karar Verin

Borç aldığınız miktar, karşılamaya çalıştığınız masrafa ve gelirinize dayanmalıdır. Her ay ne kadar harcayabileceğinizi ve en fazla ödünç aldığınızdan daha az borç alabileceğinizi belirlemek daha iyi olur. Çok küçük bir borç almak sizi geri kalan finansal ihtiyaçlara limit bırakabilir, ancak çok büyük bir borç alırsanız, gereğinden daha büyük miktarda faiz ödemek zorunda kalacaksınız. Bu nedenle, başvurmadan önce elinize alabileceğiniz borç ve satın alım miktarınızı dikkatlice hesaplamanız gerekir.

Kredi Notunuzu Kontrol Edin

Kredi notunuz, ne kadar borç almaya hak kazanacağınızı belirleyecektir. Kredi veren bankalar ve finans kuruluşlarının çoğu, teminatsız bir kredi vermeden önce iyi bir kredi notu ve çok yıllı bir geçmişe ihtiyaç duyacaktır, ancak kötü kredisi olan insanlar için bireysel krediler vardır. Başvurmadan önce, kredi puanınızı kontrol edin, böylece ne tür bir kredi için hak kazandığınızı öğrenin.

Doğru Krediyi Bulun

Borç satın almak ve borç veren banka ve finans kuruluşlarını karşılaştırmaktan çekinmeyin. Herhangi bir belgeyi imzalamadan önce faiz oranlarını, ücretleri, kredi koşullarını ve ödeme seçeneklerini kontrol edin. Size uygun bir kredi bulmak için karşılaştırma tablolarımızı inceleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Bireysel kredilere rehberimiz bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, yerel banka şubenizi ziyaret etmek de isteyebilirsiniz. İşlem süreleri çevrimiçi kredilerden daha yüksek olabilir, ancak daha yüksek faiz oranları alabilirsiniz.

Sonra ne olur?

Başvuru süreci, bankadan bankaya biraz değişiklik gösterebilir, ancak genellikle hepsi yukarıdakilere benzer bir format izler.

Kredinizi Nasıl Alırsınız?

Kredi verenlerin ve bankaların çoğu, kredinizi doğrudan para yatırma yoluyla alabilmeniz için bir banka hesabına sahip olmanızı gerektirir, ancak bu her zaman tek seçenek değildir. Bazı borç verenler size bir hesap açabilir veya paranızı ön ödemeli bir banka kartına yükleyebilir. Bu sizin için önemliyse, borç verene nasıl para transfer ettiklerini sorun.

Krediyi Harcama Zamanı

Oto kredisi veya borç kapatma kredisi gibi belirli bir şey için borç aldıysanız, bunun için harcamalısınız. Bununla birlikte, kredilerinizi istediğiniz şekilde harcamakta serbestsiniz. Ancak unutmamanız gereken amacınız doğrultusunda krediyi doğru şekilde kullanmanızdır.

Ödemelerinizi Zamanında Yapın

Ödemelerinizi zamanında yapmak çok önemlidir, bu nedenle ekstra ücret ödemezsiniz veya kredinize zarar vermezsiniz. Nasıl geri ödeme yapmanız gerektiğini doğruladığınızdan emin olun. Kredi kartıyla veya hesabınızdan banka kendi ödemesini alıyor mu? Eğer başka bir bankaya ödeme yapacaksınız otomatik ödeme talimatı vererek ödemelerinizi yapabilirsiniz. Bunlar, hangi kredi vereni seçtiğinize ve borcunuzu nasıl ödeyeceğinize etki edecektir. Kredi notunuzda düzenli ödemelerle yükselecektir.