Kredi Danışmanlık

İhtiyaç kredisi, kredi danışmanlık borç alanların mevcut borçları birleştirmek ya da bir kerelik büyük alımlar yapmak için en sık kullandıkları genel amaçlı bir takas kredisidir. Kişisel bir kredi almayı düşünüyorsanız, genel şartlarını ve özelliklerini ve bunlardan birine nasıl hak kazanabileceğinize Kredi Uzmanları olarak bir göz atalım istedik ve bu makaleyi hazırladık.

İhtiyaç Kredileri Nasıl Çalışıyor?

İhtiyaç kredisi, bir bireyin bankadan, kredi birliğinden veya başka bir finans kuruluşundan alabileceği genel amaçlı bir takas kredisidir. Kişisel bir kredi aldığınızda, belirli bir miktar para için başvuruda bulunacaksınız ve eğer onaylanırsa, bu tutarı götürü bir miktar olarak alacaksınız. Daha sonra bu tutarı ve belli bir süre içinde taksitlerdeki faizi geri ödemeniz gerekecektir.

Genel olarak, kişisel krediler teminatsız kredilerdir; bu, fon almak için aracınız veya eviniz gibi bir teminat koymanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Kişisel kredilerin çoğu, sabit faiz oranları ve geri ödeme dönemleriyle birlikte gelir. Bu, bir kredi kartından farklı olarak, kişisel kredinizi belli bir süre boyunca, genellikle birkaç yıl boyunca ödemeniz gerektiği anlamına gelir. Aşağıdaki tabloda, kişisel bir krediyle ilişkilendirilen ortalama tutarlara ve koşullara bakıyoruz.

Kredi Miktarı 1.000 – 100.000 Lira

Faiz Oranları% 1.74 -% 3

Kredi Koşulları 1 – 5 yıl

İhtiyaç Kredisi Aylık Ödeme Seçenekleri

Kişisel kredilerin çoğu da tamamen itfa edilmektedir. İtfa edilmiş krediler aynı aylık ödemeye sahiptir ve her ödemenin bir kısmı hem ana kredi tutarına hem de faize yöneliktir. İtfa edilmiş krediler, bütçenin sonunda, ödenmemiş kredilerle olduğu gibi, kredi dönemi sonunda balon ödemesi olmadığından bütçeleri daha kolaydır.

İhtiyaç Kredisini Ne İçin Kullanabilirsiniz?

Bireysel ihtiyaç kredisi genel amaçlı krediler olduğu için birçok nedenden dolayı kullanılabilir. Bireylerin kişisel kredi kullanmasının en yaygın sebeplerinden biri mevcut borçları ödemektir. Borcunuzu birleştirmek için kişisel bir kredi kullanmak, borcunuzu yönetmeyi kolaylaştırabilir, çünkü çoğulun aksine yalnızca bir aylık ödeme yapmanız gerekir. Bireysel kredinin diğer borçlardan daha düşük bir faiz oranına sahip olması durumunda, faiz ödediğiniz tutarı da düşürebilir.

Bireylerin kişisel kredi kullanmasına yol açan diğer ortak nedenler arasında ev geliştirme projeleri, tatiller, düğünler, balayı, sağlık harcamaları veya taşınma gibi büyük bir kerelik harcamaların ödenmesi yer almaktadır. Bir işletme kurmak veya büyütmek için birçok kişisel kredi kullanılabilir, bu da geleneksel bir işletme kredisi alamamanız durumunda bunları makul bir seçenek haline getirir. Son olarak, bazı bankalar, lise sonrası eğitim veya sürekli eğitim gibi eğitim giderleri için kişisel kredi kullanmanıza izin verebilir.

Kişisel Kredi için Nasıl Hak Kazanılır?

Bir ihtiyaç kredisine hak kazanmak, öncelikle kredi puanınıza dayanır. Mükemmel krediniz iyi ise (690’dan 850’ye kadar olan herhangi bir kredi puanı), iyi bir bakiye transferi veya % 0  kredi kartı ile kişisel bir kredinizden daha iyi bir şekilde yararlanabilirsiniz. Kredi notu 690’ın altında olanlar için, ihtiyaç kredisinin kazanması muhtemelen iyi bir kredi kartı harcama dönemi  geçirmesi gerekir. 

Her bankanın ve finans kuruluşunun farklı kredi gereksinimleri olacaktır. Bununla birlikte, bankalar tipik olarak borçluların kalifiye olmak için en az 680 kredi puanına sahip olmasını ister. Birçok çevrimiçi kredi veren bankalar, daha düşük kredi koşullarına sahip olacak, bazıları ise yalnızca minimum 580 kredi puanının uygulanmasını gerektirecek.

İhtiyaç Kredisine Başvuru Şartları

Bankalar, başvurunuzu değerlendirirken, gelir, eğitim ve iş geçmişi ve mevcut borç gibi diğer faktörleri de dikkate alabilir. Gelir ve borç gereklilikleri için, borç verenler genellikle sabit ve sabit bir gelire (ve bazen asgari bir gelire) sahip olduğunuzu ve % 40 ila % 45’in altında bir şey olan makul bir borç-gelir oranına sahip olduğunuzu kanıtlamak isteyeceklerdir. Daha fazla banka, aynı zamanda potansiyel borçluları daha bütünsel bir resim elde etmek için değerlendirirken, eğitim ve iş tarihini de düşünüyor. Bu, iyi bir eğitim veya iş geçmişi, bir kredi geçmişi eksikliğini tamamlayabileceğinden, sınırlı bir geçmişi olan veya hiç kredi geçmişi olmayan borçlular için iyi haber olabilir.

Kredi Uzmanları olarak düzenli olarak içerik üretiyoruz. İhtiyaç kredisi hakkında ve son yazılarımızı okumak için alttan tıklayın.