Kredi Hesaplama

Kredi Hesaplama

Kredi Hesaplama Nedir? Nasıl Yapılır?
Kredi hesaplama, kredi çekme düşüncesinde olan insanların oldukça merak ettikleri bir konu olarak öne çıkmaktadır. Ödenecek kredi faizi, her taksit dönemi sonunda kalan ana paraya tekrardan faiz uygulanmasıyla hesaplanmaktadır. Kalan ana para miktarının kredi faiz oranıyla çarpılması ile hesaplanır. Kredi hesaplamalarında genellikle aylık ödeme sabitlenir ve kredi taksit tutarının hesaplanması yapılır. Her ay ödenen taksitten; kredi faizi için ödenen miktar ve vergiler düşülür. Geriye kalan para ana paradan düşülmektedir. Kalan ana para faiz oranıyla çarpılır ve aynı şekilde diğer ayın ödemesi ortaya çıkar.

Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?
Kredi hesaplama yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Kredi hesaplamasında esas alınan şeyler; faiz oranları ve vade sayısı olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca BSMV ve KDDF gibi vergilerde kredi hesaplamasına etki etmektedir. Her iki vergi de kar oranı üzerinden hesaplanmaktadır.

Kredi hesaplama konusunda en belirgin faktör hangi kredinin çekileceği olarak değerlendirilebilir. Çünkü kredi faiz oranları ve vade süreleri konusunda; kredi çeşitleri arasında ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin; ihtiyaç kredilerinde kredi koşulları konut kredilerine göre daha ağırdır. İhtiyaç kredisi faiz oranı, konut kredilerine göre daha yüksektir. Yani, oransal olarak daha fazla faiz ödenmektedir. Diğer yandan ihtiyaç kredilerinde 36 aya kadar vade uygulanabilirken, bu süre konut kredilerinde 120 ay olarak öne çıkmaktadır. Kredilerin ortalama maliyet oranları ise şu şekildedir;

  • Konut kredisi %17,66
  • İhtiyaç kredisi %24,16
  • Taşıt Kredisi %24,24

Author: admin