Kredi Kartı Başvurum Neden Kabul Edilmedi?

Yurt Dışındaki Bankalardan Kredi Alabilmek Mümkün Mü?

Bireylerin günümüz koşullarında ihtiyaçlarının başında kredi kartları gelmektedir. Kredi kartı alıp alamayacağı başvuru sonucunda belli olur. Her başvuran kişiye kredi kartı çıkmaz. Kredi kartı alabilmek için ön koşullar bulunmaktadır. Bireylerin bankaya yaptıkları başvurunun olumsuz sonuçlanması durumundan sonra akla kredi kartı başvurum neden kabul edilmedi? gibi bir soru gelmektedir. Başvurunun reddedilmesinin birçok nedeni olmakla birlikte adınızın kara listede olması en çok öne çıkan nedendir.

Kredi Kartı Başvurusunun Reddedilme Nedenleri

İhtiyaç için talep edilen kredi kartı başvurusunun reddedilmesinin temel nedenlerine baktığımızda karşımıza şöyle bir sıralama gelmektedir. İlk olarak başvurunun yapıldığı banka dışında başka bir banka ile yaşamış olduğunuz sorunlar, kartınızın borcunu ödememe ya da sürekli olarak ödenmesi gereken borcu geciktirme durumlarında kart başvurunuz reddedilir. Kredi kartının limitinin aşılması durumu da kredi kartı başvurusunun reddedilme nedenleri arasındadır. Kredi kartı çıkartılırken bir başka noktada kredi notu durumudur. Önceden kullandığınız bir kredi kartınız varsa ve iptal ettiyseniz bu da kredi kartı alınabilmesi için önemli olan kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Başvuru yapacak kişinin ödenmemiş vergisinin bulunması, mahkeme kararı sonucunda para cezasına çarptırılma durumu ya da dolandırıcılık gibi suçları bulunması da kredi kartı başvurusunun reddedilme nedenleri arasında bulunmaktadır. Başvuru yapan kişinin başka bir bankada hesabı hiç olmamış ise ve gelir giderinin takip edilmesi için sigortası yoksa kredi kartı başvurusunun reddedilme nedenleri arasında bulunan bir durumdur.

Kredi Notu Nedir?

Finansal geçmişiniz bankalar tarafından ortak olarak kurulan KKB’ de toplanır ve ortak analiz sonucu kredi notu belirlenmektedir. Ülkemizde bazı finansal kuruluşlar kendilerine ait puanlama sistemi geliştirmiş olsalar dahi tüm verilere ulaşamadıkları için KKB’ ye ihtiyaç duymaktadır. Bankaların kredi verme durumuna göre kredi notuna bakılarak risk tablosu ortaya çıkmaktadır. Risk tablosu puanlama sistemine göre en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak gruplara ayrılmış durumdadır. Banka iyi ve çok iyi durumda olanlara direk olarak kredi kartı vermektedir. Bankalar için en düşündürücü durum az risk taşıyan gruptur. Burada bulunan kişiler için gelir belgesi, çalışma durumu ve maaşı referans alınarak karar verilmektedir.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir