Kredi Notum Yok Ne Yapmam Lazım? Kredi Notu Rehberi

kredi puanı yükseltme

Kredi notu nedir biliyor musunuz? Bankalarla hiç işiniz olmadıysa kredi notunuz da oluşmamıştır. Türkiye genelinde yapılan bir araştırmada % 44 oranında bankalarla hiç iletişimi olmamış insanlar vardır. Bu da yüksek bir yüzde olduğu için bankaların hedef olarak belirlediği yüzdeyi oluşturmaktadır. Eğer krediye ihtiyacınız var ise ve kredi notunuz yok ise işe bir kredi kartı edinerek başlamanız tavsiye edilir. Kredi kartı aynı zamanda nakit avans demektir. Kredi kartı size 12 ay taksitle ödeyebileceğiniz limitiniz kadar kredi kullanma imkanı yaratacaktır. Ayrıca kredi notunu yükseltmenin en hızlı yolu da düzenli ödemeler ile kredi kartı kullanmaktır. Kredi notu ile ilgili ayrıntıya girelim.

Kolay Onaylanan kredi kartları

Kredi kartı kullanmak kredi notunuzu oluştursa da bankaların kredi kartı verirken de sizi biraz zorlayabilir. O yüzden tercihiniz kolay onaylanan kredi kartlarını veren bankalar olmalıdır. Akbank, QNB Finansbank ve Garanti Bankası bunlardan bazılarıdır. Akbank’ın ürünü Axess ,QNB Finansbank’ın kredi kartı ürünü  CardFinans,  Garanti Bankası’nın Bonus Card’ı kolay onay alınan kartlardır.

Kredi Notum Neden Yok?

Bankaların değerlendirme sisteminde, kredi notu 1’den 1900 puan arasında belirlenir. Eğer kredi notunuz sıfır ise kredi ya da kredi kartı alarak bankalarla çalışmadığınız anlamına gelir. En riskli kredi notu 1-699, Orta Riskli 700 – 1099, Az Riskli 1100 – 1499,  İyi 1500 – 1699, Çok İyi 1700 – 1900 olarak puanlanmıştır. 

Banka Hesabı Kredi Notu Oluşturmaz

Banka hesabınızın olması, kredi notunuzun da olduğu anlamına gelmemektedir. Kredi notu, adı üstünde, banka ve kredi ilişkilerinin değerlendirildiği bir sistemdir.

Kredi Notu Nelerden Oluşuyor?

Kredi kartı ve Kredi Düzenli Ödeme % 35

Mevcut kullanılan kredi ve kredi kart borç durumu % 35

Yeni alınan kredi % 11

Kredi Kullanma Yoğunluğu % 10

Diğer Faktörler % 9

Ödemelerin düzenli olması, kredi notunu oldukça iyi yönde etkiler.  Kredi kartı ve kredilerinizin bir gün bile gecikmeye girmesi kredi notunuzu dalgalandırır. Eksi yönde hareket etmesine neden olur.

Kredi Notum Olmadığı İçin Kredi Alma Şansım Yok mu?

Kredi notunuzun olmaması, kredi almanıza engel değildir. Riskli anlamına gelmezsiniz. Düzenli gelirinizi belgelemek, kefil gösterebilmek, mal varlığı beyanı kredi kullanma şansınızı arttırır.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir