Kredi Puanı Hayatınızı Nasıl Etkiler?

Parayla Kredi Notu Yükseltilmez

Uzun zamandır, kredi puanı, tüketicilere ne kadar kredi verdiklerini ve bunun için ne kadar borç alacağını belirlemek için krediler veya kredi kartları sunan şirketler tarafından kullanıldı. Günümüzde, bankalar dışındaki birçok şirket kredi puanı kullanıyor, yani kredi puanınız sizi büyük oranda kredi almaktan çok daha fazla etkiliyor.

Artık kredi puanınızın sigorta oranlarınızı ve hatta iş bulma kabiliyetinizi etkileyebileceğini bilmek sizi şaşırtabilir. Pek çok sigorta şirketi ve işveren şimdi sigorta için ne kadar ücret alınacağına ve kimin işe alınacağına karar vermek için kredi puanları kullanıyor. Tıpkı bankalar gibi, sigorta şirketleri ve işverenlerin, sizi sigortalamak veya işe almak için ne kadar büyük olasılıklar alacağına karar vermeleri gerekir ve çoğu, yüksek kredi puanlarını, daha az risk taşıyan bireylerin iyi bir göstergesi olarak görür. İhtiyaç kredisi ile ilgili yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Kredi Puanı Hayatınızı Etkileyebilecek Bir Faktör Olacak

Temel olarak, kredi puanınızı, çocukların okula götürdüğü sınavlar gibi standartlaştırılmış testlerin yetişkin ve finansal bir versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Finansal geçmişinizi ve alışkanlıklarınızı, kredi almaya ne kadar layık olduğunuzu (veya sadece sigorta veya iş öğrendiğimizi) belirlemek için size benzeyen insanlarla karşılaştırır. Kredi puanınız, bir resminizi, fatura ödeme tarihçenizi, ne kadar ve ne tür bir kredi hesabına sahip olduğunuzu, ne kadar ödenmemiş borcunuz olduğunu, şirketlere borçlu olup olmadığınızı ve alacaklıların tahsil etmek için gerçekleştirdiği herhangi bir işlemi kapsar. Bu faktörlerin tümü, istatistiksel yazılım kullanan benzer profilli insanlarla sizi karşılaştırmak için kullanılır ve her zaman için borcunuzu zamanında geri ödeme olasılığınızı arttıran puanlar verilir.

Puanlama Sistemine Kim Karar Verir? Bir şirket, puanları belirlemek ve riski değerlendirmek için kendi sistemini, sektöre özel modelleri veya genel modellerini kullanabilir. Irk, cinsiyet, medeni hal, ulusal köken ya da din gibi bu puanları hesaplamak için belirli faktörler kullanılamaz. Aksi halde şirketler kendi puanlama sistemlerini geliştirmek için kredi raporunuza yansıyan çeşitli unsurları kullanabilir. Örneğin, bir sigorta şirketi, faturalarının tamamını zamanında ödeyen ancak kredi limiti kadar yüksek bir borç taşıyan bir kişinin sigorta talebinde bulunmasının daha muhtemel olduğuna karar verebilir. Bu şirket, puanlama sisteminde borç / kredi limiti oranı daha düşük olan kişilere fatura ödemesi çok zamanında olan kişilere göre daha fazla ağırlık vermeye karar verebilir. Buna karşılık, bir kredi kartı şirketi,mağaza kredileri, puanlama sistemindeki faturalarını zamanında ödeyen, ancak kredi limitine daha büyük bir borcu olan, ancak daha fazla para kazanmak için iyi bir şansı olan bir kişiye daha fazla ağırlık vermeyi tercih edebilir. Farklı modeller ve puanlama sistemleri kullanılabildiğinden, puanınızı artırmak, hangi şirketin veya işletmenin kullandığına bağlı olabilir.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir